Muzeum Vysočiny v Třebíči
- Nadmořská výška: 410 m n.m.
- https://www.muzeumtr.cz
Muzeum Vysočiny Třebíč je kulturní klenot, který spojuje bohatou historii, přírodní krásy a živou tradici regionu. Nachází se v historickém areálu bývalého valdštejnského zámku, jenž byl postaven na základech středověkého benediktinského kláštera. Tento komplex se nachází v těsné blízkosti baziliky sv. Prokopa, která je významnou románsko-gotickou památkou a od roku 2003 je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Historie a architektura
Zámek, v němž muzeum sídlí, byl původně benediktinským klášterem založeným na počátku 12. století. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek, který později patřil rodu Valdštejnů. Dnes slouží jako kulturní klenot, kde se snoubí staleté zdi s moderním výkladem dějin.
Stálé expozice
Muzeum nabízí čtyři stálé expozice, které návštěvníkům přibližují různé aspekty historie a přírody regionu:
Svět neživé přírody
Mineralogická expozice představuje fascinující svět neživé přírody, jak jej dokumentují jedinečné sbírky zdejšího muzea. Návštěvníkům umožňuje nahlédnout nejen do rozmanitého světa regionální geologie a geologického vývoje Třebíčska, ale díky multimediální prezentaci také na neustále překvapující soustavy mineralogie, petrografie a nerostných surovin. Vedle z evropského hlediska výjimečné kolekce moravských vltavínů jsou prezentovány v republikovém měřítku neopomenutelné nerosty pegmatitů, nerosty „tropických zvětralin“ a nerosty křemenných žil.
Svět portálů a bran
Expozice zaměřená na architekturu a stavební prvky, které charakterizují historické objekty regionu.
Valdštejnové na Třebíči
Tato expozice se věnuje historii rodu Valdštejnů a jejich vlivu na město Třebíč.
Lidé. Místa. Osudy.
Expozice představuje v nových souvislostech příběhy lidí a míst Vysočiny napříč staletími. Téma „Člověk vzývající“ přináší pohled na vztah člověka k víře. Zvláštní pozornost je věnována židovskému náboženství a lidové tradici betlémů. Téma „Člověk tvořící“ seznamuje návštěvníka s výtvarným uměním ve sbírkách muzea, prostřednictvím multimediálních technologií je představen architektonický vývoj Třebíče a zachyceny jsou též osudy básníků Vítězslava Nezvala a Jana Zahradníčka. Téma „Člověk objevující“ prezentuje orientální sbírky, včetně zajímavých darů místního rodáka generála Jana Syrového. Nechybí ani pohled na přírodu Třebíčska, k jejímž jedinečnostem patří např. Mohelenská hadcová step. Téma „Člověk bojující“ ilustruje několik dramatických kapitol z dějin Třebíče spjatých s válečnými událostmi české historie. Zvláštní pozornost je věnována dobytí města Matyášem Korvínem v roce 1468. Expozici uzavírá téma „Člověk pracující“ ilustrující silnou tradici řemesel a cechů, postupný zrod tovární výroby a pohled na proměny venkova.
Edukační programy
Muzeum nabízí vzdělávací programy pro školy a děti, které zahrnují prohlídky expozic, workshopy a dílničky. Programy jsou navrženy tak, aby byly interaktivní a zážitkové, čímž podporují aktivní zapojení návštěvníků do procesu učení.