Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je označení rychlíkové železniční trasy, která v letech 1936 - 1939 spojovala Prahu a Bratislavu a také jméno motorového vozu M 290, který na trase jezdil.

Vlak byl vyroben v kopřivnickém podniku Ringhoffer-Tatra v počtu dvou kusů a na svou dobu byl výjimečný svou rychlostí, aerodynamickým tvarem a unikátním přenosem výkonu z motoru na nápravy.

Do pravidelného provozu byla Slovenská strela uvedena 13. července 1936. Cestu z Prahy do Bratislavy s jedinou zastávkou v Brně zvládla za čtyři hodiny a osmnáct minut, což je průměrná cestovní rychlost 92 km/hod. Stala se od zavedení nejrychlejším vlakovým spojem ČSD.

Dodnes se zachoval pouze jeden z vozů - Slovenská strela M 290.002, který je vystaven v Depozitáři Slovenské strely v moderní budově oceněné tituly Stavba MSK 2020 a Stavba roku 2021 nacházející se před současnou budovu muzeua nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.

Tato legenda českých železnic je pojízdná a má povolení k provozu na českých železničních. Vyjíždět bude, ale pouze na nostalgické jízdy.

Vůz je od roku 2000 kulturní památkou a od roku 2020 národní kulturní památkou.

Prohlídky Slovenské strely

Vstup na prohlídku Slovenské strely je možný pouze s průvodcem na základě online rezervace nebo osobně zakoupit v recepci Technického muzea na ulici Záhumenní 367/1 v Kopřivnici.

Kapacita jedné skupiny je 10 osob a prohlídka trvá 45 minut. Do vozu nelze zajistit bezbariérový přístup a prohlídka není možná se zvířaty.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele