Hudební hala v Karlově Studánce
- Nadmořská výška: 788 m n.m.
Unikátní stavbou v horském lázeňském městečku Karlova Studánka je Hudební hala. Ojedinělá dřevěná stavba byla vybudována na kamenném základu, členěná toskánskými sloupy, na kterých je vystavěna klenba střechy, s charakteristickými empírovými půlkruhovými okny.
Tento lázeňský salón podle návrhu Antona Onderky byl za Maxmiliána III. Josefa d’Este velmistra Řádu německých rytířů postaven mezi lety 1836–1837. Původně se do haly vstupovalo přímo z kolonády, která nebyla oddělena dnešní zídkou. V budově byla kuchyně vybavená pro přípravu a udržování stále teplé syrovátky a prostor pro procházení lázeňských hostů při špatném počasí. Současně s ní byl zbudován kostel Panny Marie-Uzdravení nemocných a ke glorietu s Maxmiliánovým pramenem přistavěn Sloupový dům.
Dnes se v této budově s krásným prostorem a úžasnou akustikou konají akce, jako jsou koncerty a divadelní představení. Sál má dřevěný strop a naproti zaoblené okenní části budovy jeviště se závěsem.
I přes několikeré úpravy je unikátní památkově chráněná stavba zachována v téměř původním stavu.
Karlova Studánka, ve které se Hudební hala nachází je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. Leží na východní straně hory Praděd v údolí horské říčky Bílá Opava. Zajímavostí je, že se řadí k místům s nejvyšší čistotou ovzduší v České republice.