Plavba po Baťově kanálu z Veselí nad Moravou do Skalice

70:00

Výletní čtyřdenní plavba pro rodiny s dětmi po Baťově kanálu na trase z přístavu Veselí nad Moravou do přístavu Skalice na Slovensku a zpět.

Tento výlet vychází z pravidelné akce tatínků "Baťák" (Apalucha na vodě), kteří tuto plavbu každoročně pořádají a plaví se svými dětmi za dobrodružstvím, poznáním a zábavou. Výlet je tedy vhodný nejen pro rodiny s dětmi, tatínky s dětmi, ale je také možno jej uskutečnit s partou přátel.

Trasa plavby

Baťův kanál nabízí z přístavu Veselí nad Moravou plavbu dvěma směry a to směrem na Uherské Hradiště nebo směrem do Skalica (SK). Trasa z přístavu Veselí nad Moravou do Skalice byla vybrána záměrně, a to hned ze dvou důvodů:

 1. Přístavy na této trase jsou totiž vhodnější pro vyžití děti ať už se jedná velikost prostoru, dětská hřiště, pohádkovou a pirátskou stezku, nebo také vybavenost sociálních zařízení (WC, sprchy).
 2. Mosty na této trase jsou vyšší, a pokud máte půjčenou větší loď, tak není potřeba při proplouvání myslet na sklápění stínící střechy.

Trasa tedy vede těmito přístavy:

Lodě

Baťův kanál je půjčovnami lodí všech typů posetý, a každý si tak může vybrat loď, která mu nejvíce vyhovuje ať už velikostí, komfortem, plavebními vlastnostmi či přístavem, ve kterém budete loď přebírat.

Odkazy na půjčovny lodí

https://www.batakanal.cz
https://www.jachtmorava.cz
https://www.pronajemhausbotu.cz
https://www.batak.cz
https://www.batuvkanalpetrov.cz
https://www.pujcovnalodi.cz
https://www.bataknaclunu.cz
https://www.lodebatuvkanal.cz
http://www.pujcovnalodipetrov.cz

Jelikož na palubě lodí budou hrát roli především děti a vyráží se z přístavu Veselí nad Moravou, tak jsme pro tento výlet zvolili hausbóty z tamní půjčovny. Lodě jsou osvědčené, prostorově a výbavou vyhovující a především mají dostatečné velké a pochozí střechy a venkovní prostory. Většina z nich je úplně nebo částečně obehnána zábradlím a věřte nebo ne tohle oceníte, jak při pěkném, tak obzvláště při deštivém počasí.

Zapa

Obsaditelnost: 10/12 osob *, Délka: 11,2 m, Šířka: 4 m

zapa large

Pohoda

Obsaditelnost: 7/10 osob *, Délka: 8,4 m, Šířka: 3 m

pohoda large

Jeronimo a Saxana

Obsaditelnost: 8/12 osob *, Délka: 9,5 m, Šířka: 3 m

jeronimo saxana large

Christina

Obsaditelnost: 6/8 osob *, Délka: 8 m, Šířka: 2,5 m

christina large

* obsaditelnost lodi: komfort / maximum osob

Co si vzít sebou?

 • Plovací vesty - pravidlem je, že na lodích k dispozici nějaké vesty jsou. Není jich ale vždy dostatek a pro menší děti jsou často svou velikostí nevhodné. Pro malé děti je dobré vzít vestu se zapínáním v rozkroku (z takové vesty nemůže vypadnout).
 • Spacáky, lůžkoviny - na lodích jsou vždy matrace, ale zbytek už je potřeba si dovést. Hodí se i malý polštářek.
 • Čelovku, baterku - v lodích i na palubě se světlem většinou problém není, ale pokud potřebujete jen něco najít a nechcete budit ostatní určitě ji oceníte. Může se také stát, že se lodní baterie vybije (zapomenete ji nabít) a bez světla se pak funguje velice obtížně.
 • Jídlo - u stravování je to velice individuální. Můžete si všechno přivést sebou a vařit nebo chodit na snídaně, obědy a večeře v přístavních restauracích či do města nebo to případně kombinovat. Nutno podotknout, že v parných dnech trávit čas uvnitř lodi a ještě k tomu vařit na plynovém sporáku fakt nechcete.
 • Repelent - raději ho mít sebou a nepoužít než ho potřebovat a nemít.

Plavba

Máme všechny potřebné informace k plavbě a dobrodružství může začít.

Přebrání a řízení lodi

Čtvrtek

Dobré je si lodě objednat na přespání (za přijatelný poplatek) před začátkem turnusu večer (cca od 18:00). Výhodou je, že školení proběhne již večer a ráno je možné hned vyrazit na plavbu. Pokud máte tedy půjčené lodě pátek-neděle, tak přijíždíte už ve čtvrtek, přeberete loď, dostanete krátké školení jak zacházet s lodí, co kde najdete případně pro úplné začátečníky krátkou plavbu na které si vyzkoušíte řízení.

Řízení lodě není nikterak náročné a zvládne ho prakticky každý. Je nutné se držet se základních pravidel. Hlavní je brát v potaz, že loď má nějakou setrvačnost a pokud zatočíte, snížíte výkon nebo dáte zpětný chod, tak to chvílí trvá. Nezastavíte okamžitě jako v autě. Pokud má tedy člověk respekt, plaví se přiměřenou rychlostí s ohledem na bezpečnost posádky a lodi, tak se nemusí obávat, že by to nezvládl.

Vyrážíme

Lodě byly přebrány ve čtvrtek večer, posádka je se vším všudy naloděna.

Pátek

Dnes je tedy pátek a plavba začíná. Cíl dnešního dne je přístav Sudoměřice - Výklopník, kde je v plánu zakotvit a strávit zde noc.
Ale počkat co ta trasa vždyť to je všechno jinak a my jedeme rovnou na konec.
Není vůbec žádný důvod k panice, plavba k Výklopníku na jeden zátah je sice časově delší pro děti možná místy i únavná, ale po cestě si prohlédnete všechny přístavy, plavební komory, uděláte si potřebné zastávky mimo loď na občerstvení nebo zmrzlinu. Zkrátka zmapujete terén a získáte tak pojem o délce plavby mezi jednotlivými úseky.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 01 large

Hurá cestu do přístavu Sudoměřice - Výklopník je za námi bez jakýchkoliv problémů. Cestou jsme udělali zastávku v přístavu Vnorovy, kde si k zakousnutí u milé obsluhy můžete dát cigáro přímo z udírny, čepované pivo a děti limonádu a nanuky. Druhá zastávka pak v přístavu Petrov, kde se děti trochu vyběhali, dali si výbornou zmrzlinu a pro milovníky kávy je zde plovoucí kavárna s výhledem na přístav.

V tomto přístavu se určitě nudit nebudete. Můžete si zajít prohlédnout technickou památku Výklopník, z jehož střechy, co by vyhlídkové věže, můžete pozorovat široké okolí. Přechodem přes lávku u občerstvení se dostanete na ostrov, kde je možné si rozdělat oheň a opéct špekáčky nebo si postavit stan (pro ty kdo nespí na lodi). Je zde poměrně dost místa, hodně zeleně a zabaví se zde i děti. Pokud vám vytráví neváhejte navštívit občerstvení nabízející spousty výborných grilovaných specialit (grilovaná žebra, kýta, klobásy nebo hermelín) nebo hranolky. Na čepu je Plzeň!

Sobota

A je sobota :) Aby byla trasa kompletní vyrážíme do posledního přístavu v tomto směru, kde má kanál konečnou, a tím je Skalica na Slovensku. Z Výklopníku je to kousek a spíše zastávka pro zpestření plavby po které můžeme říct: "Byli jsme lodí až na Slovensku!". Kdo se ale chce zdržet, tak je tady občerstvení, dětské nebo workoutové hřiště. Pozn.: Eura se hodí, ale nebyl problém platit českou měnou.
Přístav Petrov to je další směr a zastávka plavby (pozvolna se vracíme zpět do Veselí nad Moravou), kde se nyní ale zdržíme o něco déle. Pokud, zde dorazíte v čase oběda, tak si jej můžete dát buď v přístavní restauraci Na Baťáku nebo zamířit směr vinné sklepy Plže u kterých je Motorest Plže, kde se dá taky dobře najíst.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 02 large

Takže prohlídka? Určitě ANO! Plže je jeden z nejkrásnějším areálu vinných sklepů Moravy a je vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Děti to sice asi moc bavit nebude, ale je potřeba myslet taky trochu na sebe.

Návrat do přístavu Petrov, nalodit se, a pokračujeme dále do přístavu Strážnice, kde zakotvíme na poslední noc. Tento přístav se Vám bude líbit, protože tady to opravdu žije! Potkávají se zde pěší turisté, cyklisti a lidé plavící se po Baťově kanálu. O dobrou náladu a úžasnou atmosféru zde není nouze. Občerstvení s velkým, z části krytým posezením, hezké sociální zázemí, dětské hřiště, travnatá plocha a skanzen Strážnice na dosah ruky.

Neděle

Skanzen Strážnice je veliké lákadlo a děti by to určitě bavilo, ale přesto vyrážíme do přístavu Vnorovy, kde je úžasná pohádková a pirátská stezka. Tato zastávka s návštěvou stezky zabere 2-3 hodiny. Stezka vede v přírodě, tak je dobré se nastříkat repelentem.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 03 large

V přístavu potkáte třeba i vodníka nebo můžete sledovat lodě v plavební komoře. V galerii na vodě si můžete koupit námořnická trička a další suvenýry.

Z přístavu Vnorovy už chybí jen poslední část plavby k cíli do přístavu Veselí nad Moravou odkud jsme vyráželi.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 04 large

A jsme tady! Byla to paráda. Už stačí jen vyklidit, dotankovat a předat půjčené lodě. Tohle je spíš záležitost dospělých a děti se mezi tím mohou vyřádit na hezkém dětském hřišti, které je součástí areálu přístavu Veselí nad Moravou.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 05 large

5 z 5 hvězdiček
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Typ cestovatele