Previous Next

Plavba po Baťově kanálu z Veselí nad Moravou do Skalice

70:00

Výletní čtyřdenní plavba pro rodiny s dětmi po Baťově kanálu na trase z přístavu Veselí nad Moravou do přístavu Skalice na Slovensku a zpět.

Tento výlet vychází z pravidelné akce tatínků "Baťák" (Apalucha na vodě), kteří tuto plavbu každoročně pořádají a plaví se svými dětmi za dobrodružstvím, poznáním a zábavou. Výlet je tedy vhodný nejen pro rodiny s dětmi, tatínky s dětmi, ale je také možno jej uskutečnit s partou přátel.

Trasa plavby

Baťův kanál nabízí z přístavu Veselí nad Moravou plavbu dvěma směry a to směrem na Uherské Hradiště nebo směrem do Skalica (SK). Trasa z přístavu Veselí nad Moravou do Skalice byla vybrána záměrně, a to hned ze dvou důvodů:

 1. Přístavy na této trase jsou totiž vhodnější pro vyžití děti ať už se jedná velikost prostoru, dětská hřiště, pohádkovou a pirátskou stezku, nebo také vybavenost sociálních zařízení (WC, sprchy).
 2. Mosty na této trase jsou vyšší, a pokud máte půjčenou větší loď, tak není potřeba při proplouvání myslet na sklápění stínící střechy.

Trasa tedy vede těmito přístavy:

Lodě

Baťův kanál je půjčovnami lodí všech typů posetý, a každý si tak může vybrat loď, která mu nejvíce vyhovuje ať už velikostí, komfortem, plavebními vlastnostmi či přístavem, ve kterém budete loď přebírat.

Odkazy na půjčovny lodí

https://www.batakanal.cz
https://www.jachtmorava.cz
https://www.pronajemhausbotu.cz
https://www.batak.cz
https://www.batuvkanalpetrov.cz
https://www.pujcovnalodi.cz
https://www.bataknaclunu.cz
https://www.lodebatuvkanal.cz
http://www.pujcovnalodipetrov.cz

Jelikož na palubě lodí budou hrát roli především děti a vyráží se z přístavu Veselí nad Moravou, tak jsme pro tento výlet zvolili hausbóty z tamní půjčovny. Lodě jsou osvědčené, prostorově a výbavou vyhovující a především mají dostatečné velké a pochozí střechy a venkovní prostory. Většina z nich je úplně nebo částečně obehnána zábradlím a věřte nebo ne tohle oceníte, jak při pěkném, tak obzvláště při deštivém počasí.

Zapa

Obsaditelnost: 10/12 osob *, Délka: 11,2 m, Šířka: 4 m

zapa large

Pohoda

Obsaditelnost: 7/10 osob *, Délka: 8,4 m, Šířka: 3 m

pohoda large

Jeronimo a Saxana

Obsaditelnost: 8/12 osob *, Délka: 9,5 m, Šířka: 3 m

jeronimo saxana large

Christina

Obsaditelnost: 6/8 osob *, Délka: 8 m, Šířka: 2,5 m

christina large

* obsaditelnost lodi: komfort / maximum osob

Co si vzít sebou?

 • Plovací vesty - pravidlem je, že na lodích k dispozici nějaké vesty jsou. Není jich ale vždy dostatek a pro menší děti jsou často svou velikostí nevhodné. Pro malé děti je dobré vzít vestu se zapínáním v rozkroku (z takové vesty nemůže vypadnout).
 • Spacáky, lůžkoviny - na lodích jsou vždy matrace, ale zbytek už je potřeba si dovést. Hodí se i malý polštářek.
 • Čelovku, baterku - v lodích i na palubě se světlem většinou problém není, ale pokud potřebujete jen něco najít a nechcete budit ostatní určitě ji oceníte. Může se také stát, že se lodní baterie vybije (zapomenete ji nabít) a bez světla se pak funguje velice obtížně.
 • Jídlo - u stravování je to velice individuální. Můžete si všechno přivést sebou a vařit nebo chodit na snídaně, obědy a večeře v přístavních restauracích či do města nebo to případně kombinovat. Nutno podotknout, že v parných dnech trávit čas uvnitř lodi a ještě k tomu vařit na plynovém sporáku fakt nechcete.
 • Repelent - raději ho mít sebou a nepoužít než ho potřebovat a nemít.

Plavba

Máme všechny potřebné informace k plavbě a dobrodružství může začít.

Přebrání a řízení lodi

Čtvrtek

Dobré je si lodě objednat na přespání (za přijatelný poplatek) před začátkem turnusu večer (cca od 18:00). Výhodou je, že školení proběhne již večer a ráno je možné hned vyrazit na plavbu. Pokud máte tedy půjčené lodě pátek-neděle, tak přijíždíte už ve čtvrtek, přeberete loď, dostanete krátké školení jak zacházet s lodí, co kde najdete případně pro úplné začátečníky krátkou plavbu na které si vyzkoušíte řízení.

Řízení lodě není nikterak náročné a zvládne ho prakticky každý. Je nutné se držet se základních pravidel. Hlavní je brát v potaz, že loď má nějakou setrvačnost a pokud zatočíte, snížíte výkon nebo dáte zpětný chod, tak to chvílí trvá. Nezastavíte okamžitě jako v autě. Pokud má tedy člověk respekt, plaví se přiměřenou rychlostí s ohledem na bezpečnost posádky a lodi, tak se nemusí obávat, že by to nezvládl.

Vyrážíme

Lodě byly přebrány ve čtvrtek večer, posádka je se vším všudy naloděna.

Pátek

Dnes je tedy pátek a plavba začíná. Cíl dnešního dne je přístav Sudoměřice - Výklopník, kde je v plánu zakotvit a strávit zde noc.
Ale počkat co ta trasa vždyť to je všechno jinak a my jedeme rovnou na konec.
Není vůbec žádný důvod k panice, plavba k Výklopníku na jeden zátah je sice časově delší pro děti možná místy i únavná, ale po cestě si prohlédnete všechny přístavy, plavební komory, uděláte si potřebné zastávky mimo loď na občerstvení nebo zmrzlinu. Zkrátka zmapujete terén a získáte tak pojem o délce plavby mezi jednotlivými úseky.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 01 large

Hurá cestu do přístavu Sudoměřice - Výklopník je za námi bez jakýchkoliv problémů. Cestou jsme udělali zastávku v přístavu Vnorovy, kde si k zakousnutí u milé obsluhy můžete dát cigáro přímo z udírny, čepované pivo a děti limonádu a nanuky. Druhá zastávka pak v přístavu Petrov, kde se děti trochu vyběhali, dali si výbornou zmrzlinu a pro milovníky kávy je zde plovoucí kavárna s výhledem na přístav.

V tomto přístavu se určitě nudit nebudete. Můžete si zajít prohlédnout technickou památku Výklopník, z jehož střechy, co by vyhlídkové věže, můžete pozorovat široké okolí. Přechodem přes lávku u občerstvení se dostanete na ostrov, kde je možné si rozdělat oheň a opéct špekáčky nebo si postavit stan (pro ty kdo nespí na lodi). Je zde poměrně dost místa, hodně zeleně a zabaví se zde i děti. Pokud vám vytráví neváhejte navštívit občerstvení nabízející spousty výborných grilovaných specialit (grilovaná žebra, kýta, klobásy nebo hermelín) nebo hranolky. Na čepu je Plzeň!

Sobota

A je sobota :) Aby byla trasa kompletní vyrážíme do posledního přístavu v tomto směru, kde má kanál konečnou, a tím je Skalica na Slovensku. Z Výklopníku je to kousek a spíše zastávka pro zpestření plavby po které můžeme říct: "Byli jsme lodí až na Slovensku!". Kdo se ale chce zdržet, tak je tady občerstvení, dětské nebo workoutové hřiště. Pozn.: Eura se hodí, ale nebyl problém platit českou měnou.
Přístav Petrov to je další směr a zastávka plavby (pozvolna se vracíme zpět do Veselí nad Moravou), kde se nyní ale zdržíme o něco déle. Pokud, zde dorazíte v čase oběda, tak si jej můžete dát buď v přístavní restauraci Na Baťáku nebo zamířit směr vinné sklepy Plže u kterých je Motorest Plže, kde se dá taky dobře najíst.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 02 large

Takže prohlídka? Určitě ANO! Plže je jeden z nejkrásnějším areálu vinných sklepů Moravy a je vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Děti to sice asi moc bavit nebude, ale je potřeba myslet taky trochu na sebe.

Návrat do přístavu Petrov, nalodit se, a pokračujeme dále do přístavu Strážnice, kde zakotvíme na poslední noc. Tento přístav se Vám bude líbit, protože tady to opravdu žije! Potkávají se zde pěší turisté, cyklisti a lidé plavící se po Baťově kanálu. O dobrou náladu a úžasnou atmosféru zde není nouze. Občerstvení s velkým, z části krytým posezením, hezké sociální zázemí, dětské hřiště, travnatá plocha a skanzen Strážnice na dosah ruky.

Neděle

Skanzen Strážnice je veliké lákadlo a děti by to určitě bavilo, ale přesto vyrážíme do přístavu Vnorovy, kde je úžasná pohádková a pirátská stezka. Tato zastávka s návštěvou stezky zabere 2-3 hodiny. Stezka vede v přírodě, tak je dobré se nastříkat repelentem.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 03 large

V přístavu potkáte třeba i vodníka nebo můžete sledovat lodě v plavební komoře. V galerii na vodě si můžete koupit námořnická trička a další suvenýry.

Z přístavu Vnorovy už chybí jen poslední část plavby k cíli do přístavu Veselí nad Moravou odkud jsme vyráželi.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 04 large

A jsme tady! Byla to paráda. Už stačí jen vyklidit, dotankovat a předat půjčené lodě. Tohle je spíš záležitost dospělých a děti se mezi tím mohou vyřádit na hezkém dětském hřišti, které je součástí areálu přístavu Veselí nad Moravou.

Veseli nad Moravou plavba Batuv kanal 05 large

Zatím nebyla přidána žádná recenze
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Typ cestovatele