Pěšky nebo na kole podél Weisshuhnova kanálu až ke splavu

04:00 4.5 km

Výlet podél Weisshuhnova kanálu nádhernou krajinou nad říčkou Moravicí o délce cca 4,5 km můžete uskutečnit pěšky nebo na kole.

Trasa není náročná a hravě ji zvládnou i rodiny s dětmi. Po červené turistické značce můžete vyrazit z Žimrovic, kde lze na různých místech zaparkovat auto, pokud jste nedorazili na kole. Ta vás dovede až na konec obce, kde je umístěna informační tabule, ze které se dozvíte o historii a výstavbě papírny a vodního náhonu.
Od této tabule pokračujete cca 350 m, až dojdete do chatoviště. Zde se můžete rozhodnout, zda chcete sejít rovnou k náhonu (pouze pěšky a bez kočárků) mimo turistickou trasu nebo pokračovat dále po červené (pěší i s kočárky nebo kola).
Jelikož jdeme pěšky, tak jsme zvolili kompromis. Po cestě tam scházíme rovnou k náhonu a až se budeme vracet zpět, tak půjdeme po červené.

Procházka je to opravdu příjemná, jelikož jdete po cestě tam i zpátky v krytu vzrostlých stromů.
Náhon o celkové délce 3,6 km má 3 svahové tunely a 2 akvadukty a zapadá organicky, nenásilně a přirozeně do krajiny. Začíná u Weisshuhnova splavu, ke kterému míříme. Odtud je voda vedena tunelem ve skále a překonává v délce 45 metrů takzvaný Kozí hřbet a v náhonu dále pak až k žimrovickým papírnám.
Přibližně po 2,5 km procházce po vodním náhonu přijdete k mostu, od kterého je zhruba ve 100 m vzdálenosti dřevěný rozcestník, u kterého je malé občerstvení "U čápa". Něco dobrého k pití, na zub a krátký odpočinek určitě ocení každý.
Od tohoto místa můžete až ke splavu pokračovat po červené turistické značce, na kterou jste se právě znovu napojili.
To že se blížíte poznáte, když červená uhne z cesty a povede přes náhon a po schodech nahoru. Když tyto schody vyšlápnete, dojdete k rozcestníku "Papírenský splav (325 m)" a zase šup dolů tentokrát přímo ke splavu.

U splavu na vás čeká podívaná a při pěkném počasí je možnost se na druhé straně zchladit. Upozornění: Pokud budete přecházet na druhou stranu, nechoďte po šikmé ploše splavu. Je porostlá mechem a uklouznutí by mohlo být velmi bolestivé - takže opatrně.

Až budete dostatečně nabaženi pohledem na splav, řeku Moravici a na místní krajinu vydáte se zpět po červené značce, která Vás zavede zpátky do Žimrovic.

Pokud na tento výlet vyrazíte na přelomu května a června, dejte pozor na termín, kdy se zde koná cyklistický závod. V místech, kde turistická značka kopíruje cyklotrasu, by to s dětmi nemuselo být úplně příjemné. A pokud na výlety jezdíte rádi vlakem, tak nejbližší železniční stanice je v Hradci nad Moravicí, odkud jsou to ke kanálu cca 4 kilometry navíc.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele