Na vrchol Sněžky Obřím dolem a zpátky přes Růžohorky

06:00 12.7 km

Plánujete výlet na Sněžku a nejste si jistí, kterou trasu při výstupu zvolit? Jestli máte rádi výhledy a „panorámata“, doporučujeme trasu přes Obří důl.

Obecné informace:

Trasa začíná v Peci pod Sněžkou. Ideální místo pro zaparkování auta je na placeném parkovišti P3 – Kaplička. Cena tohoto parkového je 240 Kč / den. Pokud byste zde stáli 3 hodiny, byla by cena 40 Kč / hod., čili 120 Kč. To by Vám mohlo vystačit jedině tehdy, pokud byste se na Sněžku nechali vyvéz lanovkou tam i zpátky (lanovku doporučujeme rodičům s kočárky, méně zdatným turistům a osobám se sníženou pohyblivostí).

Levnější varianta parkování je na parkovišti P1 – Dopravní terminál, kde zaplatíte za den 120 kč, ale výstup na Sněžku se Vám protáhne na 15,6 km tam i zpět. Trasa, kterou popisujeme má tam i zpátky 12,7 km.

Výstup na Sněžku:

Po zaparkování na parkovišti P3 – Kaplička, se vydejte po modré turistické trase, které vede kolem lanovky. Půjdete po asfaltové silnici, na které jezdí auta, proto dbejte zvýšené opatrnosti. Jakmile minete lanovku, dejte se na rozcestníku doleva a pokračujte dál po modré stezce výstupem přes Obří důl. Pokud byste odbočili vpravo, šli byste přes Růžohorky.

Od rozcestníku asi po 1,3 km narazíte na Boudu v Obřím dole, kde si můžete zakoupit suvenýry něco malého k jídlu nebo pití. Po 100 metrech od Boudy narazíte na rozcestník ve výšce 915 metrů. Na Sněžku nám zbývá 5,5 km. Po asfaltu si užijeme ještě 700 metrů, kde na konci narazíme na malou Kapli v Obřím dole, a potom začne ten pravý výstup.

Cesta vede stále po modré turistické stezce lesem a zároveň zde současně lemuje naučnou stezku Zkáza krkonošského lesa. U každého zastavení naučné stezky se můžete dozvědět několik informací a trošku si odpočinout. ????

Jako pěkné místo k odpočinku doporučujeme Přístřešek u Kovárny, na který narazíte od Kaple po zhruba 800 metrech a překonáte výškový rozdíl 80 metrů.

Z tohoto přístřešku půjdete zhruba 850 metrů po kamenných schodech, překonáte převýšení 200 metrů, a dostanete se k vodopádům Rudého potoka.

Další kousek cesty vede až na Obří sedlo (1400 m n.m.). Od vodopádů to je zhruba 950 metrů s převýšením kolem 170 metrů. Zde si můžete odpočinou před závěrečným výstupem na Sněžku.

Poslední část cesty výstupu vede po česko-polské státní hranici až na Sněžku (1603 metrů). Zároveň je to společná část naučné stezky Krkonošská tundra. Od Obřího sedla je to poslední kilometr našeho výstupu a překonáte při něm převýšení 230 metrů, během tohoto kilometru narazíte na dvě vyhlídková místa.

A je to! Jste na Sněžce. Přímo na vrcholu si můžete dát něco dobrého k jídlu, či pití, a odeslat nějaký dopis nebo pohled z nejvýše postavené stavby v České republice – České Poštovny.

Cesta zpět:

Cesta zpět vede po žluté turistické stezce a dostane se na ni snadno, pokud se vydáte směrem k lanovce. Začátek cesty půjdete po kamenných schodech zhruba jeden kilometr. Je na nich usazen písek a jemný štěrk, takže to bude trochu klouzat, proto buďte opatrní. Cesta zde vede mezi borovicemi. Schody končí poblíž rozcestníku Nad Růžovohorským sedlem.

Od rozcestníku dále, se Vám půjde příjemně až k místu zvanému Růžohorky, cesta je mírně z kopce, část po asfaltu, část po písčito-štěrkové cestě.

Zpátky do Pece pod Sněžkou musíte z Růžohorek pokračovat po zelené turistické stezce. Nepokračujte však dál po asfaltu, protože byste se dostali k místu zvanému Portášovy Boudy, ale jděte mezi boudami Horská bouda Růžohorky a Děčínská bouda směrem dolů kolem kraviček do lesa. Po této trase dojdete zpět do Pece pod Sněžkou po cca třech kilometrech. Cesta vede lesem, takže si moc výhledů neužijete, a proto ji doporučujeme jako zpáteční. Jakmile se dostanete do Pece pod Sněžkou, dejte se vlevo a zhruba po 300 metrech se dostanete zpět na parkoviště P3 – Kaplička.

Doporučení na výstup:

Vezměte si s sebou větrovou bundu a dobré oblečení. Na Sněžce můžete i začátkem června potkat zbytky sněhu. Doporučujeme také pevnou obuv. Myslete na pitný režim a nějakou čokoládu nebo oplatku na energii.

Slovo závěrem:

Nebojte se výstupu na Sněžku, když nebude moct odpočiňte si, pravidelně pijte. Pokud se bojíte, že to nezvládnete, může pro Vás být motivací to, že to zvládli i jiní. Také budete mít nádherný výhled na okolí a pak si můžete říct, že jste vyšli na nejvyšší horu České republiky. Pocit je to nádherný!

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele