Kostel sv. Hedviky v Opavě

Kostel svaté Hedviky se nachází v Moravskoslezském kraji ve městě Opava. Kostel byl postaven jako památník obětem 1. Světové války. Stavbu projektoval Leopold Bauer, rodák z města Krnova. L. Bauer projektoval například i obchodní dům Breda & Weinstein, nebo dnešní Městský dům kultury Petra Bezruče.

Svatá Hedvika je patronkou Slezska. Jelikož během 1. Světové války zahynulo mnoho vojáků ze západního Slezska, rozhodlo se, že kostel bude památníkem padlých.

Stavba kostela započala v roce 1933 a dokončila se před začátkem 2. Světové války. Během války byla využívána jako vojenské skladiště. Věž se používala jako pozorovatelna Luftwaffe (název německého válečného letectva).

V roce 1990 byl kostel prohlášen za kulturní památku a o tři roky později 16. 10. 1993 byl vysvěcen u příležitosti 750. výročí smrti svaté Hedviky. Abyste se do kostela mohli podívat, doporučujeme datum 16. října (mše svatá k výročí vysvěcení kostela) nebo zde bývají několikrát ročně komentované prohlídky ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Opava.

V interiéru kostela najdeme malby Paul Gebauera a bronzové reliéfy Heleny Scholzové-Železné.

Jednolodní kostel má půdorys latinského kříže, břevna tvoří boční kaple. Věž kostela má výšku 54 metrů a je zakončena baldachýnem a latinským textem.

Na kostele najdeme nápis: Gloria in excelsis Deo. Pax hominibus bonae voluntatis. Requiem aeternam defunctis dona Domine. Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison. (v překladu to znamená:
Sláva na výsostech Bohu. Pokoj lidem dobré vůle. Odpočinutí věčné zemřelým dej Pane. Pane smiluj se, Kriste smiluj se, Pane smiluj se.)

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele