Hrad Svojanov

Hrad Svojanov nedaleko Poličky, stojící na vysokém ostrohu nad údolím Křetínského potoka založil okolo roku 1265 král Přemysl Otakar II. a nachází se na území stejnojmenného městyse v Pardubickém kraji.

Původně se nazýval podle zvyklostí německým jménem Fürstenberg (Knížecí hora) a měl především střežit obchodní cestu spojující Litomyšl s Brnem (pozdější název Trstenická cesta).

Oválný bergfrit, plášťovou hradbu a obdélný palác později doplnilo vnější opevnění. Původní raně gotické sídlo bylo zvelebováno v pozdně gotickém stylu až do 16. století (Trčkové, Boskovicové), kdy bylo dále upraveno v renesančním duchu.

Ve válkách 17. i 18. století byl hrad opakovaně poničen. V 19. století byl využíván jen utilitárně a dočkal se menších empírových úprav.

Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Počátkem 20. století hrad získalo město Polička a v jeho vlastnictví se nachází i v současnosti.

Areál hradu je po většinu roku otevřený, avšak zpravidla od poloviny prosince do začátku března je pro veřejnost zcela uzavřený, a to včetně venkovního areálu.

Prohlídkové okruhy

Při návštěvě je možno si vybrat ze tří prohlídkových okruhů (A, B, C).

Okruh A - interiéry hradu s historickou nábytkovou instalací, představující život na hradě v  19. století (s průvodcem + areál hradu bez průvodce)

Okruh B - sklepení, expozice s postavami z pověstí hradu, mučírna, lapidárium, dům zbrojnošů (s průvodcem + areál hradu bez průvodce)

Okruh C - pouze areál hradu s nádvořími, hradbami, renesančním palácem, gotickou zahradou, možností výstupu na věž (bez průvodce)

Je možná kombinace Okruh A + Okruh B za zvýhodněnou cenu.

Ubytování

Hrad Svojanov nabízí také ojedinělou možnost ubytování přímo v areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy.

5 z 5 hvězdiček
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele
Před 2 lety
Recenze
Na hradě byla hezká zahrada, modely hradů, rytířský sál a hrůzu nahánějící mučírna. A taky se mi líbil pohyblivý model s ohnivým býkem.
Typ cestovatele
Rodina s dětmi
Zobrazit více
0 z 0 lidí považovali tuto recenzi za užitečnou