Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov založený na přelomu 13. a 14. století se tyčí na kopci nad stejnojmenným městečkem v malebné krajině Mohelnicka a Litovelska.

Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil řád německých rytířů.
Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Hrad Bouzov je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty a historickým nábytkem. Všechny kamna a výmalba v jednotlivých místnostech jsou vždy nikdy neopakujícím se originálem. V letech 1895–1910 prošel hrad rozsáhlou přestavbou díky níž dostal dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, střílnami, arkýři a chrliči. Unikátem jsou pak dva funkční padací mosty a padací mříž, jež mohou návštěvníci vidět v provozu při slavnostních příležitostech (např. zahájení a ukončení sezóny, hradní jarmark, vernisáže, výstavy, karneval apod.)

Bouzov je jeden z nejzachovalejších hradů v České republice a díky svému magickému kouzlu se trvale těší hojné návštěvnosti a je vyhledávaným objektem pro pořádání společenských akcí, koncertů, výstav, svateb či divadelních představení. Hrad se objevil také v mnoha pohádkách a historických filmech.

5 z 5 hvězdiček
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele
Před 11 měsíci
Recenze
Při návštěvě hradu jsem se ptal místních na možnost se někde najíst a odpověď byla: "Jestli je vám život milý, tak v Bouzově asi nikde". Třeba má někdo jinou zkušenost, ale mi to raději neriskovali a najedli se až po cestě domů :)
Jinak Bouzov super!
Typ cestovatele
Rodina s dětmi
Zobrazit více
0 z 0 lidí považovali tuto recenzi za užitečnou