Poutní místo Maria Talhof v Melči

Maria Talhof – malebné údolí (původní německý název „Talhof“ znamená „údolní dvůr“) je poutní místo, které leží v hlubokém údolí Melčského potoka v blízkosti bývalého panského dvora.

Na přelomu 18. a 19. století zde byla postavena malá kaple zasvěcená Panně Marii jako poděkování za zázračné uzdravení malého děvčátka.

Podle jiné pověsti kvetlo v okolí množství fialek a jejich omamná vůně uzdravovala nemocné. Místnímu lesníkovi se zde zjevila Panna Maria a vyzvala jej, aby v údolí postavil kříž. Místo začali spontánně navštěvovat poutníci. Kaplička však postupně upadala v zapomnění, ale zničena nebyla. Tři kříže, které stávaly v její blízkosti, byly zničeny - dva vyvrácené, prostřední sťatý ležel na zemi. V roku 1994 nastoupil do Melče nový farář, který se rozhodl v údolí kříž znovu vztyčit, postavit křížovou cestu, vybudovat dřevěný oltář a obnovit tradici poutního místa.

Dnes tady vidíme kapličku, opravenou v roce 1996, dřevěný kříž a z kamení vytvořenou „lurdskou“ jeskyni. Za kapličkou vyvěrá pramen, který je sveden do hadice. Obnovena byla také křížová cesta. Od druhé poloviny devadesátých let 20. století se na Maria Talhof opět konají pravidelné poutě věřících.
Toto místo nás zve k návštěvě, k procházce, k odpočinku, k osvěžení pramenitou vodou, k tichému zamyšlení nad tím, na co v ruchu a shonu všedního dne nezbývá čas.

A jak se tam dostanete? Pokud pojedete autem, zaparkujete ho v Melči u autobusové zastávky a vydáte se směrem k dětskému domovu. V zatáčce u dětského domova odbočíte vlevo (po žluté turistické značce). Chvíli jdete po asfaltu, který pak přechází v cestu štěrkovou. Louky vystřídá les a cestu lemuje Melčský potok.
U rozcestí přejdete přes dřevěný můstek přes potok a za 300 m dojdete na toto malebné místo. Výlet lze absolvovat pěšky i na kole.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele