Kostel Zvěstování Panny Marie ve Šternberku

  • Nadmořská výška: 296 m n.m.

Kostel Zvěstování Panny Marie je výraznou dominantou Šternberka s 60 m vysokými věžemi a byl vybudován na místě starého románského kostelíka sv. Jiří.

V roce 1371 na jeho místě Petr ze Šternberka postavil gotický kostel. V roce 1430 byl kostel poškozen během husitských válek a následně dvakrát vyhořel. Ve stejném roce k němu přivádí augustiniány-kanovníky Albrecht ze Šternberka. V roce 1775 byl zbořen a stavbu nynějšího kostela Zvěstování Panny Marie ve Šternberku inicioval šternberský rodák a probošt augustiniánské kanonie ve Šternberku – Aurelius Jan Augustin, a to podle návrhu brněnského architekta Františka Antonína Grimma.
V 18. století císař Josef II. zrušil augustiniány ve Šternberku a kostel se stává farním. V noci ze 31. července na 1. srpna 1927 kostel vyhořel Požár poškodil freskovou výzdobu a shořely nové varhany.

Ve šternberské kapli byla obnovena velmi vzácná stropní malba Kryštofa Handkeho, která zachycuje historii Šternberka. Jednolodní chrámový prostor s mohutnou klenbou je vyzdoben nástropní malbou od moravského malíře Antonína Sebastiniho Šebesty z Prostějova. Kostel má délku 65 m a výška chrámové lodi je 30 m. Část křížové chodby, která spojuje kostel s klášterem se zachovala z gotické stavby.

Kamenná socha z konce 14. století tzv. Šternberská madona je vzácnou památkou šternberského kostela a patří do okruhu krásných madon.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele