Kostel svatého Mikuláše v Ostravě

Kostel svatého Mikuláše se nachází v Moravskoslezském kraji v Ostravě Porubě. Barokní kostel pochází z 15 století, ale přesný rok není znám. Je ale známo, že se postavil na místě tehdejšího gotického kostela ze 14. století.

Gotický kostelík postavil Adam z Kornic. Kostel svatého Mikuláše, je jednou z nejstarších zachovalých památek Poruby. Jednolodní kostel s vysokou věží se zvonicí, která byla dokončena v roce 1808, sahající až do výšky 47 metrů, má rozměry 35 metrů na délku a 11 metrů na šířku.

Na straně kostela je přistavěna sakristie z 20. století (1970 - 1975). Přestavba kostela proběhla v 18. století, přesněji v roce 1787 byla zahájena. Byla odstraněna příční stěna, kterou procházel hlavní vchod, přebudovala se klenba kostela, a také byly prohloubeny základy. Přebudován byl také presbytář a kostel bych opatřen novou střechou. Kostel se také vybavil po věcné stránce. Nakoupeny byly nové varhany, byl zhotoven nový hlavní oltář, a také dva boční oltáře.

V 19. století se barokní vybavení kostela nahradilo novým. Oltáře se nechali nahradit novými v roce 1895. Oltáře se sochami Panny Marie Lurdské a svatého Antonína z Padovy. Zbudoval se také nový hlavní oltář, na kterém jsou sochy svatého Mikuláše a svatého Cyrila a Metoděje.

Kostelní věž se musela zrekonstruovat, kvůli špatnému stavu, v roce 1909. V témže roce se osadila hodinami. Poslední rekonstrukce kostelní věže proběhla v roce 2010. Vyměnila se krytina věže, ciferníky hodin, udělala se fasáda. Ve věži najdeme trojici zvonů, kromě umíráčku se jménem Josef Maria z roku 1950 a zvonu Antonín z roku 1984.

Další opravy kostela proběhly v letech 2011 a 2012. Opravila se fasáda kostelní lodi a vyměnila se krytina na střeše kostela. Dále se provedla oprava kostela a jeho okolí (odvodnění kostela, zámková dlažba).

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele