Kostel svatého Mikuláše v Březové u Vítkova

Původně stál v obci Březová dřevěný kostel, který byl za třicetileté války vydrancován švédskými vojsky, a po úderu blesku v roce 1691 podlehl požáru.

V letech 1692–1694 byl vystavěn nový zděný jednolodní kostel. Měl délku 18 m a šířku 10,5 m. Původní stavba kostela byla bez věže, která byla přistavěna až v roce 1768.
Nad vchodem byl při této příležitosti zasazen rodový znak (erb) Pruskovských z Proskova tehdejších majitelů hradeckého panství, kteří byli patrony březovského kostela, a finančně přispěli k jeho výstavbě. Erb je bohatě rámovaný akantovými listy.

Vzhledem k tomu, že kostel později nestačil pojmout všechny farníky z Březové a okolí, byl přičiněním faráře Jana Chovance v letech 1862-1864 přestavěn (zvětšen) do nynější podoby na délku 37 m. Šířka zůstala zachována.

Přistavěna byla rovněž sakristie, kněžiště a pozadí za hlavním oltářem. Opravy se dočkal také starý hlavní oltář, opraveny byly i oltáře boční a kazatelna.

Před vstupem do kostela jsou umístěny sochy Bolestné Panny Marie a Krista na kříži.

Dne 8. září 1865 byl kostel vysvěcen kardinálem Fürstenberkem, spolu s hlavním oltářem, v němž byly uloženy ostatky sv. Christina, Fausta, Diodora a blahoslaveného Jana Sarkandra.

Před vchodem do kostela roste lípa velkolistá, která byla v roce 1986 vyhlášena jako památný strom. Obvod kmene ve výšce 130 cm je 528 cm.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele