Turistická oblast Jeseníky

Turistická oblast Jeseníky se rozkládá v regionu Severní Moravy a Slezska a tvoří ji Hrubý a Nízký Jeseník, Králický Sněžník a Rychlebské hory. Po Krkonoších jsou Jeseníky nejvyšším pohořím v České republice, kde nadmořská výška vrcholů většinou neklesne pod 1000 m a vynikají především svým unikátně čistým vzduchem.

Bohatá síť turistických značených cest a velké množství rekreačních a sportovních center, kde můžete strávit příjemné chvíle, odpočinout si, relaxovat a doplnit síly je v této oblasti samozřejmostí.

V turistické oblasti Jeseníky se nachází spousta nádherných míst jako je Národní přírodní rezervace Rejvíz, Karlova Studánka, léčivé prameny v Lázních Jeseník, Rešovské vodopády či krasová oblast Jeskyně Na Pomezí.

Lyžařská střediska jako jsou Červenohorské sedlo, Ovčárna na Pradědu nebo Ramzová se mohou pyšnit nejlepšími sněhovými podmínkami v České republice, na kterých se lyžuje od listopadu do poloviny května.

Dětské hřiště v Melči

Pokud navštívíte obec Melč v Moravskoslezském kraji, tak přibližně uprostřed natrefíte na příjemné dětské hřiště se spoustou zeleně a herních prvků pro děti.

Kostel sv. Antonína z Padovy v Melči

Výraznou dominantou obce Melč je římskokatolický jednolodní kostel svatého Antonína Paduánského postavený v letech 1889–1890 podle projektu opavského stavitele Augusta Bartela za spoluúčasti jeho zaměstnance Josefa Maria Olbricha.

Kostel sv. Augustina v Sovinci

Empírový jednolodní kostel byl postaven v letech 1844–1845 velmistrem řádu německých rytířů arcivévodou Maxmiliánem III. Josefem d'Este v předhradí Sovince.

Hrad Sovinec

Mohutný středověký hrad Sovinec, doplněný bastionovým opevněním je nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku , který založili počátkem 14. stol. páni ze Sovince.

Zámek Melč

Barokní zámek postavený v 18. století, později přestavěný ve stylu empíru. Kolem zámku vznikl park o rozloze 4,4 ha se vzácnými stromy a keři.

Dětské hřiště v Domašově (Bělá pod Pradědem)

Pokud se z dovolené nebo výletu s dětmi budete po cestě z Jeseníků vracet přes Bělou pod Pradědem, tak si můžete přibrzdit na dětském hřišti v Domašově .

Kostel Zjevení Páně v Ostružné

Jednolodní kostel Zjevení Páně je klasicistní stavba z 18. století nacházející se v Ostružné v okrese Jeseník. V interiéru se nachází obrazy, které jsou dílem malíře Jana Kryštofa Handleno .

Historická radnice v Branné

Budova nynější radnice v obci Branná v Jeseníkách byla postavena 1905-1906. Na jejím místě stála dříve podjezdová kůlna, která patřila k protějšímu hotelu Vogtei (nynější restaurace Kolštějn).

Kostel sv. Tomáše v Domašově

Kostel svatého Tomáše Apoštola se nachází v Domašově, části obce Bělá pod Pradědem v okrese Jeseník a náleží Římskokatolické farnosti Dolní Domašov, děkanát Jeseník, diecéze Ostravsko-opavská.

Kostel sv. Michaela Archanděla v Branné

Kostel sv. Michaela Archanděla z roku 1614 je cennou renesanční stavbou nacházející se památkové zóně v obci Branná. V roce 1958 byl kostel i s farou prohlášen kulturní památkou .

Renesanční zámek Kolštejn v Branné

Kolštejn v Branné je zřícenina hradu ze 14. století částečně přestavěného v 16. století na zámek , který stojí na skalnatém útesu nad řekou Brannou v historickém centru obce.

Fojtství v Branné

Mimořádně hodnotná renesanční budova v Branné s přilehlou zahradou uprostřed historické zástavby města byla vybudována v 16. století jako sídlo majitele panství.

Venkovní posilovna v Ostružné

Na konci malebné obce Ostružná v Jeseníkách najdou její návštěvníci venkovní posilovnu , kde si mohou zacvičit na krásném místě s výhledem na vesničku a do širého okolí.

Dětské hřiště Skiland v Ostružné

Trávíte rádi čas s dětmi aktivní dovolenou? V areálu Skiland v Ostružné máte mnoho možností sportovního i odpočinkového vyžití pro děti i dospělé .

Expozice hudebních nástrojů v Ostružné

Expozice hudebních nástrojů v areálu Skiland v obci Ostružná na pomezí Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor je soukromá sbírka a patří mezi ojedinělé na území Česka .

Muzeum železničního vodárenství v Branné

Rekonstruovaná a plně funkční historická železniční vodárna , která byla postavena v roce 1888 k doplňování vody do parních lokomotiv se nachází u vlakového nádraží v Branné.

Mariánský pramen v Branné

Mariánský pramen se nachází na strmé pěšině se schody, jež vedou z historického centra obce Branná dolů ke stejnojmenné říčce. Voda má teplotu 8,7 °C a teče rychlostí 8 litrů za minutu .

Kostel Nejsvětější Trojice v Malé Morávce

Kostel Nejsvětější Trojice v Malé Morávce je pozdně barokní stavba z let 1790–1793 , která je součástí areálu hřbitova a fary.

Slezský dům v Karlově Studánce

Komfortní lázeňský dům byl postaven jako Lotrinský dům , který dal postavit poslední Habsburk na velmistrovském postu Řádu německých rytířů arcivévoda Evžen Rakouský v letech 1909-1912. Později byl přejmenován na Slezský dům .

Lázeňská vila Eugen v Karlově Studánce

Lázeňský dům Eugen v Karlově Studánce byl vybudován v roce 1890 podle projektu vídeňského architekta Franze Kachlera . Od 2. světové války do roku 2010 byla vila nazývána Šárka.