Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích

Rodný dům Františka Palackého je přízemní domek, který vybudoval roku 1797 Jiří Palacký (otec Františka Palackého) nacházející se v Hodslavicích v Moravskoslezském kraji. Budova je spolu s Palackého sochou stojící u objektu, prohlášena za národní kulturní památku České republiky.

Jiří Palacký v domě zřídil evangelickou školu, která zde fungovala do roku 1829. Uvnitř domu byla hlavní místnost a k tomu dvě světničky a dvě malé komůrky. Střechu pokrývaly šindele. V domě se manželce Jiřího Palackého, Anně (rozené Křižanové) narodil 14. června 1798 syn František. František Palacký (později přezdívaný Otec národa) již od mládí projevoval velké nadání, rád četl a byl nejlepším žákem otcovy školy.

Jeho rodný domek stojí nedaleko kostela sv. Ondřeje a u příležitosti stého výroční Františkova narození (1898) byla na dům osazena pamětní deska. Současně novou šindelovou krytinu získala střecha objektu a rodná světnice získala starý dubový nábytek, jenž doplnily ještě další předměty z Palackého doby.

Jako památník byl domek upraven v září roku 1968 u příležitosti 170. výročí jeho narození. Byla otevřena expozice o životě a díle slavného hodslavského rodáka a odhalena jeho socha v nadživotní velikosti akademického sochaře Vladimíra Navrátila.

Zatím nebyla přidána žádná recenze
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
Typ cestovatele